Google Ads

Google Ads’in Parlayan Yeni Kampanya Ürünü: Performance Max

Google Ads’in Parlayan Yeni Kampanya Ürünü: Performance Max 

Google,  Nisan 2022’den itibaren  Google Ads platformundaki akıllı alışveriş kampanyalarınızı Performance Max kampanyalarına yükseltme olanağı sunmaya başladı. Performance Max uygulaması ile geçmiş kampanya verilerinizden  faydalanarak  kampanya performansındaki dalgalamalardan minimize edebilirsiniz. Google, Eylül 2022’de tüm akıllı alışveriş kampanyalarını Performance Max kampanyalarına taşımayı hedefliyor.

Performance Max Nedir?

Performans Max Google’ın üst düzey makine öğrenimi ve yapay zeka kullanarak bütün Google envanterlerine erişim imkanı tanıyan performansınızı yükseltmeyi hedefleyen, anahtar kelime tabanlı arama kampanyanızı tamamlayan bir kampanya türüdür. YouTube,  Gmail ve Haritalar gibi Google’ın tüm kanallarında daha fazla dönüşüm sağlayan müşteri bulmanızı kolaylaştıran bir uygulamadır. Google’ın diğer kampanyalarından önemli farkı otomasyon derecesidir. Performance Max kampanyası, hedef kitle belirlemeden reklam tasarımına kadar her şeyi gerçek zamanlı olarak otomatik yapar. Performance Max kampanyası yayınladığınız kampanya verilerini kullanarak yapay zeka desteği ile çalıştığı için en az iki aylık bir reklam çalışması yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Performance Max Kampanyası Nasıl Çalışır?

Google reklamlarını Performance Max uygulaması ile kolaylıkla yayınlayabilrisiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1.Adım: Hedeflerinizi Seçin

Performance Max’ın  hedefe dayalı bir kampanyadır. Öncelikle ana kampanya hedefini ve performansını artırmak istediğiniz dönüşüm hedeflerini seçmelisiniz. Kampaya hedefiniz, ” Satış, Potansiyel müşteriler,  Web sitesi trafiği, Yerel mağaza ziyaretleri ve tanıtımlar, Ürün ve markayı değerlendirme, Marka bilinirliği ve erişim, Uygulama tanıtımı” seçeneklerinden biri olabilir. Bunlar, Performance Max kampanyasının birincil optimizasyon hedefi olacaktır. Belirli hedeflere öncellik vermek için her hedefin önemini yansıtacak şekilde daha sonra ayarlayabilirsiniz.

2. Adım: Performance Max Kampanyası Türünü Seçin

Hedefleri belirledikten sonra  kampanya türü olarak Performance Max’ı seçin.  Tek kampanya ile tüm Google reklamlarınızı yönetebilirsiniz. Bu kampanyayı kullanmadan önce dönüşüm türlerini doğru belirlemelisiniz.  Bu  yöntem işletmeniz için en karlı dönüşüm türlerini öncelikli olarak uygulamaya alır. Satışa en yakın değerleri dönüşüm olarak tanımlamalısınız. Bunlar,  Whatsapp tıklamaları, telefon aramaları veya mobil uygulama gibi size fayda sağlayan bir uygulama olabilir. Daha sonra elde etmek istediğiniz dönüşüm değerleri için hedefinizi seçin.

Performance Max kampanyasından en iyi sonuncu elde etmek için Google Ads’i  veriler ile beslemek  önemlidir. Örneğin, satışlarınızın büyük bir kısmı çevrimdışı ortamlarda  (mağaza veya telefon ) meydana geliyorsa daha iyi optimizasyon için çevrimdışı dönüşüm içe aktarma özelliğini kullanmalısınız.

3. Adım: Bütçe ve Odaklanmak Istediğiniz Bir Teklif Stratejisi Belirleyin 

Performance Max  kampanyasının amacı,  dönüşüm sayınızı ya da dönüşüm değerinizi artırmaktır. Bunu yaparken belirlediğiniz bir edinme başı maliyet (EBM) ya da yatırımın getirisi (ROAS) hedefi belirlerseniz, optimizasyonu vermiş olduğunuz hedefleri tutturacak şekilde yapmaya çalışacaktır. Hedeflerinize en uygun teklif stratejisini seçtiğinizde  her açık arttırmada makine öğrenimini kullanan Akıllı Teklif özelliğini kullanarak pazarlma bütçenizi verimli hale getirir. Nerden başlayacağınızı bilemiyorsanız aynı dönüşüm hedefleri doğrultusunda optimize edilen karşılaştırılabilir kampanyalarda son 30 günün EBM veya ROAS’ı faydalı bir referans noktası olacaktır. Geçmiş hesap performansınıza dayalı olarak kampanya da otomatik olarak EBM veya ROAS hedefi önerebilir.

4. Adım: Dil ve Lokasyon Ayarlarını Yapın

Reklamın gösterileceği hedef kitleye göre  dil ve bölge seçeneklerini belirleyin.

5. Nihai URL Genişletme:

Performance Max,  bu özellik ile  internet sitenizde anahtar kelime tabanlı arama kampanyalarınızda dönüşüm getirme olasalığı en yüksek açılış sayfalarını otomatik olarak hedefler. Bu özellik, web sitenizdeki ilgili açılış sayfalarını kullanarak sizi alakalı sorgularla eşleştirir ve reklamlarınızın başlıklarını dinamik bir şekilde özelleştirir. Şirket blog’u veya SSS sayfaları gibi belirli açılış sayfalarını  hariç tutmayı seçebilirsiniz.

6. Adım: Reklam Öğe Grubu Oluşturun

Performance Max kampanyanızı oluştururken kullanacağınız resimler, logolar, başlıklar, açıklamalar, videolar ve kitle sinyallerinden bir öğe grubu oluşturulur. Reklam oluştururken ekleyebileceğiniz öğeler ve sayıları şöyledir:

 • 1 nihai url
 • 15 resim
 • 5 logo
 • 5 video
 • 5 başlık
 • 5 uzun başlık
 • 5 açıklama 

Bunlar,  Google Ads üzerinde reklam öğeleri olarak adlandırılacaktır. Kampanyanız için Resim veya video tasarlayıp yüklemediğiniz durumda Google, daha önce kullanılan öğeleri yükleyebilir ya da  web sitenizden resimler çeker ve elde ettiği görsellerle yüksek kaliteli videolar oluşturur. Bu öğeler, reklamınızın hangi Google Reklam kanalında (YouTube, Gmail, Harita vb.) yayınlanacağına bağlı olarak otomatik olarak karıştırılır ve eşleştirilir. Öğe sayınız ve türünüz  arttıkça Google’ın test etme ve hedef kitleye doğru reklam sunma oranı da artar. Aynı zamanda bu öğeleri belli periyodlarda güncellemek gerekir. Örneğin, performansı kötü olan bir videoyu yeniden tasarlayabilirsiniz. Ya da indirm dönemi geldiğinde ürünlerinizin resimlerini indirim teması ile yeniden yayınlayabilirsiniz.

7. Adım: Kitle Sinyalleri Ekleyin

 Kitle sinyalleri hangi kullanıcı segmentinin dönüşebileceğini veya hangi reklamların belirli bir kitleye daha uygun olduğunu Google’a bildirmek için kullanılır. Kitle sinyalleri, kampanyanızın performansının artması  için otomasyona önemli bilgiler sağlar. Daha önceden farkında olmayabileceğiniz yeni dönüşüm gerçekleştiren müşteri segmentlerini keşfetmenize de yardımcı olur. Sepete ekleyenler, ürün inceleyenler gibi kitleleri eklemeniz dönüşüm için önemlidir.

8. Adım: Reklam Uzantılarını Dahil Edin

Performance Max kampanyasında reklam uzantıları  ekleyebilirsiniz. Eğer mevcut site uzantılarınız varsa onları kullnabilirsiniz veya yeni site uzantıları oluşturabilirsiniz. Site bağlantısı, açıklama metni ve telefon gibi çeşitli uzantılar kullanın. Eğer potansiyel müşterilerinizin işletmenize telefon  ile ulaşmasını istiyorsanız, telefon uzantısı ekleyebilirsiniz. Bunlar reklamlarınızın daha fazla öne çıkmasına yardımcı olur ve müşterilere işletmenizle ilgili faydalı bilgiler sunar.

9. Adım: Performansınızı Değerlendirin

Uzantıları ekledikten sonra kampanyanız neredeyse hazırdır. Yayınlamadan önce, eksik ve düzeltilmesi gereken bir şey olup olmadığını  görmek için  özet sayfasını inceleyin. Kampanyanızı yayınladığınızda sonuçları değerlendirmek için birkaç hafta süre verin. Böylece dönüşümde bir gecikme olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Kısa vadede, reklamların amaçlandığı şekilde yayınlandığından emin olmak  ve  onaylanmayan reklam olup olmadığına bakmalısınız. Bütçe sınırlaması olup oladığını görmek için reklam durumunu kontrol edin. Eğer sınırlama varsa daha fazla dönüşüm elde etmek için günlük bütçenizi arttırabilirisiniz.

 

Performance Max Kampanyasının Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Performance Max Kampanyasının Avantajları

Yeni kullanıcılar için Google’da reklam vermeyi kolaylaştırır. Tek bir kampanya kullanarak Google’ın tüm reklam kanallarına kolayca ulaşabilirsiniz.

 1. Reklam verenlerin stratejik perfromans faktörlerine odaklanmasını sağlar. Performance Max kampanyası ile yaratıcı optimizasyon, kampanya planlaması ve tıklama başına ödeme (PPC) raporlaması yapmak çok daha kolaydır. Bu kampanya stratejisiyle, farklı yerlerden derlemeniz veya ayrı ayrı analiz etmeniz gereken çeşitli reklam öğelerini tek bir mecradan değerlendirebilir, stratejik pazarlama kararlarını daha hızlı ve etkili oluşturabilirsiniz.
 2. Doğru kullandığınızda etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz. Buradaki doğru kullanımdan kastedilen Google’a doğru veriler girmenizdir. Kanallar arasında veriye dayalı ilişkilendirme, müşterileri dönüşüme yönlendiren en etkili yöntemlerden biridir. Mevcut müşterileriniz ile ilgili bilgileri Google ‘a düzgün olarak aktardığınızda hedef kitlenizin kim olduğunu belirler.

Performance Max Kampanyasının Dezavantajları

Performance Max’in avantajlarından bahsederken yeni kullanıcılar için uygun olduğunu söylemiştik ancak bu kullanıcılar acemice hatalar yaptıklarında bir çok dezavantaj devreye girebilir.

 1. Nitelikli ve kesin hedefleriniz olmazsa kampanyanız çalışmaz. Google Ads’de gerçekleştirmek istediğiniz pazarlama hedeflerinizi kesin bir biçimde çerçevelendirmezseniz Performance Max kampanyasından verimli bir sonuç elde edemezsiniz. Örneğin ekibinize yeni birini aldığınızda onlara hedefleriniz ve nasıl kar ettğiniz hakkında bilgi vermezseniz istdeğiniz çalışma performansını göremezsiniz.
 2. Daha az kontrol gerçekleşir. Google reklamlarının nasıl sunulduğunun her ayrıntısı üzerinde kontrol sahibi olmayı isteyenler için kampanyaların otomatik ilerlemesi tatmin edici olmayabilir.
 3. Sınırlı görünürlük vardır. Google raporlama olanaklarını periyodik olarak yenilese de Performance Max uygulamasında her bir kampanya veya öğe kombinasyonu hakkında bireysel analizler elde etmek zordur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − six =

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu