İçerik YönetimiSEO

Güçlü Bir İçerik Pazarlama Stratejisinin 5 Elementi

Kaliteli bir içerik pazarlama stratejisinin başarılı olması için şu beş temel öğeye sahip olması gerekir: Hedef Kitle Kişilikleri, Marka Konumlandırma, Markanızı ve Hikayenizi Konumlandırma, İçerik Pazarlaması Misyonu, Iş Durumu ve Eylem planı. Bu öğelerin neden gerekli olduğunu ve her birini uygulamaya nasıl başlayabileceğinizi görelim.

1. Hedef Kitle Kişilikleri

Vermek istediğiniz mesajı kime iletmek istediğinizi bilmiyorsanız, markanızın hikayesini gerçekten anlatamazsınız. Dolayısıyla ilk olarak içeriğinizi ulaştırmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemeniz gerekmektedir. Bunu çeşitli yöntemlerle yapabilirsiniz. Örneğin:

 1. Mevcut müşterilerinize anket yapmak
 2. Pazar trendlerini analiz etmek
 3. Rakiplerinizin kimi hedeflediğini yakından takip etmek
 4. Hedef kitlenizini takip etmek

 Hedef kitlenizin spesifik özelliklerini tespit ettikten sonra onlar için uygun ve ilgi çekici içerikleri daha etkili oluşturabilirsiniz.

2. Markanızı ve Hikayenizi Konumlandırma

 Doğru tanımlanmış bir marka ve ürün konumlandırma, hedef kitleniz için tutarlı bir deneyim sağlamanıza ve tüm içerik pazarlama kanallarınız aracılığıyla doğru imajı oluşturmanıza olanak sağlar. Markanızın ve ürününüzün pazardaki durumunu belirlemek konusunda şu sorulara cevap vermelisiniz.

 1. Mevcut ve potansiyel müşterilerim kimler ve hedefleri neler?
 2. En iyi rakiplerim kimler ve markalarını nasıl pazarlıyorlar?
 3. Markamı eşsiz yapan şey nedir?
 4. Ürünüm hangi sorunları çözmeye yardımcı oluyor?
 5. Hedef kitlem rakiplerimi neden seçer?

 Bir marka hikayenizin olması hedef kitlenizi etkileyecektir. Marka hikayesi oluştururken bu bilgileri kullanabilirsiniz:

 1. Hikayenizin kahramanı (müşteriniz) ve onların hedefleri ve zorlukları
 2. Markanızın kişiliği
 3. Markanızın amacı ve temel marka değerleri
 4. Ürününüzün ve içeriğinizin markanızı ve kahramanınızı güçlendirmeye yardımcı olma şekli 

3. İçerik Pazarlaması Misyonu

İçerik pazarlama stratejinize dahil etmeniz gereken bir önemli unsur da içerik pazarlama misyon beyanınızdır. Neden içerik oluşturduğunuzu özetlemeli ve bundan kimlerin faydalanabileceği hakkında bilgi vermeniz önemlidir.

 Aşağıdaki ifadeleri içerik pazarlama stratejinize eklemelisiniz:

 1. İçeriğinizi oluşturduğunuz hedef kitle
 2. Hedefleri ve içeriğinizin bunlara ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağı

Örneğin, “Blogumuz, içerik pazarlama yöneticilerinin, şirketlerinin organik büyümesini hızlandırabilmeleri için içerik oluşturmanın ve dağıtmanın en etkili yollarını öğrendiği yerdir.”

4. İş Durumu

 Başarılı bir içerik stratejisi ile hedef kitlenize fayda ve değer sağlamak işletmeniz için harika bir deneyimdir. Ancak bunun ötesinde içerik pazarlaması, ileriye taşımalıdır. Şirketinizin ulaşmak için ihtiyaç duyduğu iş hedefleri ile içerik pazarlamanın şirketinizi bu hedeflere nasıl yaklaştıracağını anlayın. İçerik stratejinize yatırım yapmak için kaç kaynağa ihtiyacınız var ve hangi sonuçları elde etmek istiyorsunuz? Bunları anlamak mevcut içerik pazarlama stratejisini sürdürmenin değerli olup olmadığına karar vermenize olanak sağlar.

5. Eylem Planı

 İçerik pazarlama kampanyalarınızı ve projelerinizi inceleyerek işletmeniz için daha önce belirlediğiniz içerik pazarlama hedeflerine nasıl ulaşacaklarını düşünmeniz her bir adımı düzgün atmanızı sağlayacaktır. Odaklanmak istediğiniz içerik biçimleri, üst düzey içerik konuları ve kampanyaları, içerik dağıtımı ve tanıtımı için uygun mecraları belirleyerek stratejinize eklemelisiniz.  En uygun içerik biçimlerinize ve kanallarınıza karar vermek için, geçmişteki içerik performansınıza bakmanız ve buna göre üzere hedef kitlenizi daha fazla analiz etmeniz gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − 3 =

Başa dön tuşu