Marka İletişimi

2023 Yılbaşı Dijital Pazarlama Stratejisi

2023 Yılbaşı Dijital Pazarlama Stratejisi

Aralık ayının yaklaşması ile birlikte birçok şirketin yılbaşı bildirimlerini görmeye başlamışsınızdır. Çoğu kişinin hediye almaktan ve vermekten hoşlandığı bu zaman diliminde özellikle  online alışverişlerde ciddi artış gözlemleniyor. Bu sebeple bu dönemi, müşterilerinizle etkileşime girebileceğiniz en verimli  dönem olarak değerlendirebilirsiniz. Hedef kitleniz için özel kampanyalar hazırlayıp onlara hediye seçiminde fikir verebilirsiniz. E-posta kampanyalarınızda aktivite ve hediye listesine yer vermeniz de etkili olacaktır. Oluşturacağınız bu kampanyaların diğer dönemlere oranla daha verimli olduğunu göreceksiniz.

İlham Alabileceğiniz  10 Yılbaşı Pazarlama Fikri

Son birkaç yıldır karşılaştığımız en popüler Yılbaşı pazarlama fikirlerinden bazılarını listelemek istiyoruz.

1. Yaratıcı Yılbaşı Güncellemelerini Paylaşın

Gerek  sosyal medyada gerek web sitenizde yılbaşı sezonunda olabildiğince çok pozitif mesajlar yaymak en iyisidir. Yılın en parıltılı sezonuna hazırlandığınızı gösteren etkili bir güncelleme paylaşabilirsiniz. Bu tür  gönderiler için doğru seçim, sizin ve ekibinizin tüm yaratıcılığını kullandığı dijital varlıklardır. Migros’un bu iyi tasarlanmış gönderisine göz atın.

2. Bir Yılbaşı Kataloğu Yayınlayın

Bu, herkes tatil için çevrimdışı olmadan önce ortaya koyabilmeniz için en az bir ay önceden üzerinde çalışmanız gereken yılbaşı pazarlama fikirlerinden biridir. Seçtiğiniz birkaç ürünü yılbaşı temaları ile yeniden tasarlayıp  onları çevrimiçi bir katalog haline getirebilirsiniz. Bu kataloğu sosyal medya mecralarınızda paylaşarak koleksiyonunuzun  daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaksınız. Sephora’nın  2023 yılbaşı kataloğunu inceleyebilirsiniz.

3. Siparişler ile  Yılbaşı Tebrik Kartı Gönderin

Günümüzün dijital dünyasında, tebrik kartları göndermek gerçekten çok kolay. Bir  tebrik kartının en modern versiyonu bir e-posta’dır. En iyi yılbaşı pazarlama fikirlerinden biri, tüm yıl boyunca yanınızda oldukları ve sizden alışveriş yaptıkları için müşterilerinize teşekkür etmektir.  Tasarımcılarınızdan kişiselleştirilmiş  küçük bir mesajla şık bir dijital kart yapmalarını ve bunu e-posta listenize göndermelerini isteyin. Daha da iyisi, e-posta listenizi müşteri profilinize  göre bölümlere ayırın ve her bölüm için bir kart tasarlayın. Müşteri listesi, bir sonraki siparişlerinde %5 indirim ile teşekkür alabilir, kasaya gidenler alışveriş sepetlerinde %10 indirim alabilir vb. gibi düzenlenebilir.  Kartı göndermek için acele edin  ki insanlar sizi de hediye listelerine alabilsin.  Kırmızı ve yeşil gibi yılbaşı ile ilişkilendirilen renkleri ve kokina çiçeğini tasarımlarınızda  kullanın. Ayrıca, açılma oranınızı artırmak için konu satırını olabildiğince akılda kalıcı yapın.

4. Yılbaşı Temalı Ambalaj Hazırlayın

Ambalaj, markalaşmanın en önemli parçalarından biridir; bu nedenle,  yılbaşı pazarlama fikirlerinde  listenizin başında yer almalıdır. Bununla birlikte, ambalajınızın tamamını her yıl değiştirmek kesinlikle kolay değildir, bu nedenle mevcut ambalajınızın üzerine birkaç yılbaşı temalı aksesuar iliştirerek  sınırlı sayıda bir yılbaşı ambalajı yapabilirsiniz.  Sadece genel olarak büyük görünen küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Pelit her yıl ürünleri için yılbaşı temalı ambalaj ve kutular hazırlar.

5. Web Sitenizde Yılbaşı İçin İndirilebilir İçerikler ve Kılavuzlar Sunun

Yılın son çeyreği işletmeler için her zaman zorlu geçer; ancak, indirilebilir öğeler sunarak diğer pazarlamacıların yılbaşı pazarlama fikirleri bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu bir e-kitap, bir dizi şablon veya hatta yılbaşı  için farklı pazarlama stratejilerini vurgulayan bir kılavuz olabilir. Bu kampanya ile elde edilen tüm verileri  hedef kitle seçmek ve  satış  stratejisi  oluşturmak için kullanabilirsiniz.  Related Digital’in yılbaşı kampanyaları ile ilgili yayınladığı e-kitap web sitesindeki tarfiği artırmaktadır.

 

6. Bir Yılbaşı Ürünü Hazırlayın

Hepimiz yılın son ayında yılbaşının  ışıltısını ve neşesini yansıtan ürünleri  seviyoruz, bu nedenle bir yılbaşı ürünü piyasaya sürmek etkili bir yılbaşı pazarlama fikirlerinden biridir. Ürettiğiniz yılbaşı ürünlerini, tüm satın alımlarla birlikte hediye olarak verebilir ya da sadece sınırlı süreli bir  sürüm yapabilirsiniz. Krispy kreme’nin ilham verici yılbaşı ürünlerini   inceleyebilirsiniz. 

7. Bir Yılbaşı Geri Sayımı Çalıştırın

Yılbaşı, yılın en çok beklenen zamanlarından biridir, çünkü birçok insan bu konuda heyecanlıdır ve tadını sonuna kadar çıkarmak ister. Bu nedenle yılbaşı geri sayımı, yılbaşı pazarlama fikirleri listenizin başında yer almalıdır. Bu nedenle birçok marka, yılbaşı pazarlama kampanyalarının bir parçası olarak geri sayım yapıyor. Bu yöntem işletme  profiinizi aktif ve renkli tutmakla beraber etkileşimi artırmanın da  güzel bir yoludur.

8. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikten Yararlanın

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği yılbaşı  sezonunda sonuna kadar kullanmalısınız. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle, bir sonraki düzeyde görünürlük elde edersiniz ve hedef kitlenin markanız hakkında ne algıladığını anlarsınız. Ancak, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği influencer pazarlaması  ile              karıştırma hatasına düşmemeye çalışın. Bu nedenle, influencerlardan sizin için ücretli  içerik oluşturmalarını istemeyin. Kitlenize seslenin ve sizin için içerik oluşturmalarına izin verin. Ayrıca, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe yılbaşı pazarlamasından daha iyi bir örnek yoktur; Starbucks! Bu yılki #RedCups kampanyalarına göz atın.

9. Değer Yaratın

Yılbaşı, etrafınıza  sevgiyi ve neşeyi yaymak ile ilgilidir. Öyleyse  bu   yılbaşı   sezonunda müşterilerinize ekstra değer katan bir şeyler sunarak onları önemsediğinizi  hatırlatabilirsiniz. Ücretsiz bir şey sunmak, müşterileri cezbetmenin ve web sitenizde etkili bir yılbaşı trafiği elde etmenin mükemmel bir yoludur. Deneme boyutunda ürünler, sadakat kartı, puanlar, ödüller ve hatta ücretsiz gönderim sunabilirsiniz. Ancak, yaratıcı olmanız için genel ücretsiz gönderimden farklı bir şey sunmanız gerekir. Buna örnek olarak Estee Lauder’ın  yılbaşı kampanyasını inceleyebiliriz.

Öncelikle,  markanın  kırmızı ve gold renk teması oldukça etkileyici olmuş. 3000 TL’ lik alışverişinizde 6180 TL değerindeki zengin içerikli seti 1900 TL’ ye alabilme imkanı sunmuşlar.  Estee Lauder ürünlerinin daimi kullanıcısıysanız, siteden 3000 TL’ lik  harcama  yapmanız çok olasıdır.  Bir serum ve nemlendirici satın aldığınızda zaten sepetinizin toplamı bu tutarı geçeceğinden yılbaşına özel bu seti çok avantajlı fiyata alma imkanını elde ediyorsunuz.

İşte ücretsiz olarak sunabileceğiniz şeyler için birtakım  orijinal fikirler:

  • Sepet belirli bir miktara ulaştıktan sonra ücretsiz üyelik
  • Geri dönen müşteriler için özel sadakat kartları
  • Her satın alımda 2X veya 3X puan
  • Bir ay daha ücretsiz deneme
  • Sınırlı sürüm ürünlere özel erişim
  • Gelecekteki rezervasyonlarda indirimler
  • Ücretsiz web seminerleri veya atölye çalışmaları
  • Ücretsiz yazılım güncellemeleri veya premium sürümler
  • Her siparişte ücretsiz ürünler sunmak,
  • Yılbaşı kampanyalarınızı başlatmanın mükemmel bir yoludur.

10. Yeni Yıla  Sosyal Sorumluluk Kampanyanız ile Başlayın

Bir hayır işini yönetmek, tüm zamanların evrensel fikirlerinden biridir. Özellikle yılın bu zamanında insanlar paylaşımcı oluyorlar. Öyleyse,  bunu fark yaratabilecek bir pazarlama kampanyası olarak kullanabilirsiniz.  Geçirdiğimiz zorlu yıldan sonra, bu yılın en iyi fikirlerinden biri bir sosyal sorumluluk kampanyası düzenlemek. Yılın bu zamanında insanların çılgınca tüketim isteğine karşın insana, doğaya veya diğer canlılara yardım eli uzatmalarına markanız ile aracı olabilirsiniz. İnsanların  dahil olabileceği daha fazla etkinlik içeren faaliyetler ile başlayabilir ve  bağış yapmak için çeşitli yollar sunabilirsiniz.  Parasal bağışların yanı sıra, sponsorluklar ve festivalleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Ardından, sizin aracılığınızla bağışta bulunan veya yardım ettiğiniz kişilerin hikayelerini paylaşabilirsiniz. Bağışların fark yarattığını görmek, daha fazla insanı markanız aracılığıyla bağış yapmaya teşvik edecektir. Ürününüzü satacağınız için bu yine bir kazan kazan durumudur ve insanlar başka birinin hayatını da daha iyi hale getirdikleri için kendilerini iyi hissederler!  Galataport İstabul’un ev sahipliği yaptığı Tohum Otizm Vakfı Yılbaşı Festivali’ne  farklı sektörlerdeki onlarca işletme katılıyor. Hayır kurumlarıyla ortak  projeler düzenlemek  markalarını oluşturabilecekleri  mükemmel bir yılbaşı pazarlama fikridir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =

Başa dön tuşu